Dom do remontu czy od developera?

Zakup domu od dewelopera czy tez z rynku wtórnego? Warto zadać sobie to pytanie decydując się na zakup domu.

Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Dla większości klientów głównym wyznacznikiem są koszty. Mimo powszechnej opinii kupowanie domu na rynku wtórnym do remontu w ostatecznym rozrachunku nie zawsze wyjdzie taniej niż zakup nowego domu od developera. Nowe budownictwo oferuje obecnie nowoczesne rozwiązania technologiczne, możliwość wykończenia pod klucz oraz gwarancje. Już na etapie budowy można uzgodnić np. ostateczny rozkład, czy stan, rodzaj  wykończenia pomieszczeń. Kupując dom od developera kupujący zwolniony jest z podatku PCC czyli 2% wartości nieruchomości, a to często niemała kwota.

Oczywiście zawsze znajdą się osoby szukające domu z klimatem, często na większej działce, z historią, gotowe poświeci niemałe koszty by z wiekowego domu stworzyć prawdziwa „perełkę”. Kupując dom stary warto też sprawdzić czy nie jest on wpisany w rejestru zabytków co znacznie zwiększa koszty remontu przy jednoczesnym ograniczeniu naszej fantazji. Przy remoncie domu starego należy uzbroić się w cierpliwość oraz być gotowym na różnorakie niespodzianki związane ze stanem domu, które nie zawsze można przewidzieć na etapie decyzji o zakupie.

Warto mieć też świadomość , że decydując się na finasowanie zakupu z kredytu hipotecznego banki szczególnie badają nieruchomości stare, do remontu i zdarzają się sytuacje odmowy udzielenia takiego kredytu lub w najlepszym wypadku zwiększeniem udziału własnego.

 

Oczywiście koszty to tylko jeden z elementów, na które należy zwrócić uwagę, ale kluczowy.  Watro przed przystąpieniem do decyzji o zakupie uzmysłowić sobie swoje finansowe realne możliwości oraz czas jaki możemy/chcemy poświęcić na  znalezienie oraz przystosowanie domu do realnego zamieszkania. Pomocne w tym będzie spotkanie z doradcą finansowym, który ma narzędzia oraz wiedzę by udzielić fachowej rady. A potem już tylko rozpocząć poszukiwania odpowiedniego domu.

 

Danuta Jankowska Mrozek