Jak przygotować się do sprzedaży domu czy mieszkania by sprzedaż przebiegła po naszej myśli? Wielu dopowie: pstryknąć kilka zdjęć i wstawić do internetu, a klienci znajda się sami. I tak, i nie. Poniżej kilka wskazówek jak przygotować się do tego przedsięwzięcia, bo jak by nie było jest to operacja wieloetapowa.
Jeśli już zdecydowałeś się na sprzedaż swoje nieruchomości to przede wszystkim spójrz na nią bez żadnych osobistych sentymentów. To może być bardzo trudne jeśli jesteś emocjonalnie związany z nieruchomością, jednak to pozwoli ci zachować dystans i zimną krew kontakcie z potencjalnym kupcem.
Na co należy zwrócić uwagę przygotowując nieruchomość do sprzedaży:
Ustalenie właściwej ceny
Oczywiście aby coś sprzedać najpierw trzeba ustalić cenę. Cena jest tak bardzo indywidualna jak indywidualna jest każda nieruchomość i nie ma jednego wzorca aby ją ustalić. Można zastosować kilka metod aby ją podnieść, jednocześnie zaniedbanie kilku czynników może ją skutecznie obniżyć w oczach kupującego. Istnieją też czynniki niezależne od nas takie jak lokalizacja, czy sąsiedztwo. To wszystko należy uwzględnić przy wycenie. Zbyt wygórowana cena nie wzbudzi zainteresowania nawet z dopiskiem „cena do negocjacji”. Jeśli nieruchomość obciążona jest kredytem należy wiedzieć ile obecnie zostało nam do spłaty, aby wysokość zobowiązania nie przekroczyła wartości naszej nieruchomości. Choć i na wyjście z takiej sytuacji są sposoby.
Odgracenie przestrzeni
Idealnie było by usuną wszelkie zalegające rzeczy z mieszkania czy domu. O ile dom jest na tyle dużym obiektem , gdzie zawsze znajdzie się pomieszczenie na niepotrzebne „sprzęty” to niestety w mieszaniu nagromadzenie ”przydasiów” spowoduje momentalnie wrażenie ciasnoty i zagracenia. Pomijając już wrażenie ciągłego bałaganu. Takie pomieszczenia nawet na zdjęciach nie wyglądają dobrze a co dopiero w momencie prezentacji.
Usunięcie usterek
Usunąć drobne usterki, odrywającą się tapetę, odklejoną listę podłogową, zacieki na ścianach uzupełnić brakujące oświetlenie.. Do takich drobnych mankamentów łatwo się przyzwyczaić i nawet już ich nie zauważać. Dla ciebie to drobnostki, które w oczach kupującego będę pretekstem do obniżenia ceny… A wierz mi, kupujący dostrzeże wszystkie mankamenty.
Zadbanie o wizerunek nieruchomości
Tak : wizerunek. Pamiętaj, że kupujemy oczami i emocjami. Jeśli trzeba odmalować ściany, zrób to. Nie tłumacz sobie, że przecież sprzedajesz, to nie będziesz inwestował. Zawsze wybieraj kolory neutralne, jasne. Pomyśl, że ta inwestycja da ci realną korzyść. Na pewno pomoże to w szybszej decyzji kupujących o zakupie, a i pretekstów do obniżenia ceny będzie mniej. Poza tym nie każdy podziela twoje zamiłowanie do wyrazistych kolorów. Sprzedajesz dom? Zadbaj o jego obejście, wykoszony trawnik i zadbana rabatka to dodatkowy atut!
Przygotowanie dokumentów
Przed przystąpieniem do sprzedaży istotne , jak nie najistotniejsze jest zebranie i przejrzenie istotnych dokumentów potwierdzających własność. Przy domu istotne też będą informacje o działce, otoczeniu itp. Większość potrzebnych dokumenty znajdziesz w wydziałach urzędu miasta lub starostwa powiatowego swoje miejscowości. Dokumenty są wydawane na wniosek i za opłatami. Często trzeba na nie czekać dlatego zarezerwuj kilka dni na ich zdobycie. Niektóre dokumenty mają swój okres ważności np. 3 miesiące od daty wystawienia.
Potrzebne ci będą:
1. Potwierdzenie Nabycia w postaci aktu notarialnego lub postanowienie sądu o nabyciu spadku
2. Nr księgi wieczystej (w Internecie sprawdzisz jej elektroniczna wersję)
3.Jeśli są współwłaściciele nieruchomości również i oni muszą być zgodni co do sprzedaży i warunków. Warto takie kwestie ustalić na początku.
4. Wypis ( czasem również wyrys) z rejestru gruntów
5. Wypis z kartoteki budynków w przypadku domów
6. Aktualne koszty utrzymania nieruchomości (aktualne rachunki)
6.Mapki zasadnicze jeśliś sprzedajesz dom na działce
8.Projekt budowlany w przypadku domu
Do samej sprzedaży będzie potrzebne jeszcze kilka , o których poinformuje notariusz lub doradca finansowy kupujących ,w zależności od sytuacji.
Uff.., a to dopiero początek…
Jeśli twoja nieruchomość już błyszczy odgracona, odmalowana, usunięto zbyt personalne pamiątki takie jak rodzinne zdjęcie z wakacji , pochowałeś wszystkie środki czystości oraz kosmetyki w łazience i kuchni. Dodatkowo podkreśliłeś efekt modnymi dodatkami oraz aranżacją pomieszczeń np. świeżymi kwiatami,kolorowymi poduchami itp. Teraz możesz przystąpić do zrobienia zdjęć, przygotowania opisu tak aby zainteresował kupujących
i wystawienia oferty na portal internetowy. Tak jak w sklepie i tutaj liczy się pierwsze wrażenie. Pamiętaj, że to dopiero początek. Kiedy już potencjalny klient zadzwoni i będzie chciał umówić się na obejrzenie nieruchomości uważaj „nie spal” tego. Ale to już temat na kolejny artykuł.
Danuta Jankowska-Mrozek