W poprzednim artykule pisałam o pozytywnych aspektach najmu, a dziś “pod lupę” weźmiemy
główną obiekcję z nim związaną, a mianowicie kłopoty z najemcami.
KŁOPOTY Z NAJEMCAMI – powód, dla którego wielu ludzi woli sprzedać swoje mieszkanie lub
utrzymywać tzw. “pustostan” niż je wynająć.
Obiekcja jak najbardziej zasadna, ale czy najemców należy bać się aż tak bardzo, by nie dać sobie szansy na rozwój intratnego biznesu?
W myśl zasady “kto nie ryzykuje, ten nie ma” musimy podjąć pewne ryzyko aby móc liczyć na zyski.
Ryzyka nie wykluczymy w 100% ale możemy je ograniczyć do minimum.
W jaki sposób?
Po pierwsze – SELEKCJA NAJEMCÓW
Odpowiedzialność za kłopoty z “trudnymi” najemcami w dużej mierze ponosi sam Wynajmujący.
Właściciele nieruchomości na wynajem, często już na starcie popełniają błąd, podpisując umowę z pierwszą zainteresowaną osobą. Bez jakiejkolwiek weryfikacji, wynajmujący oddaje swój majątek osobie, o której nie wie kompletnie nic. Co powinniśmy zrobić?
– pozwólmy kilku osobom obejrzeć mieszkanie, a osobom zainteresowanym poświęćmy więcej czasu i uwagi,
– nie bójmy się pytać o powód zakończenia umowy najmu z poprzednim wynajmującym, o pracę i o zarobki,
– zweryfikujmy, na ile to możliwe, czy inf., które podaje potencjalny najemca są prawdziwe np.
poprzez wykonanie telefonu do podanego miejsca pracy. To ważnie informacje, dzięki którym będziemy mogli zorientować się czy przyszły najemca jest osobą
wiarygodną i wypłacalną. Jeśli najemca ma szczere intencje, z pewnością to zrozumie. W końcu wynajmujący oddaje w ręce najemcy swój dobytek.
Po drugie – NIE REZYGNUJ Z KAUCJI
Często tuż po podjęciu decyzji o wynajęciu mieszkania zaczyna się próba negocjacji wysokości kaucji. Jeśli potencjalny najemca argumentuje, że kaucja jest zbyt wysoka, że musi ją rozłożyć na raty lub, jak to czasami bywa, twierdzi, że jest zbędna – zastanów się czy oferowane przez Ciebie mieszkanie na pewno leży w zasięgu możliwości finansowych potencjalnego najemcy.
Po trzecie – DOBRZE PRZYGOTOWANA UMOWA NAJMU
Dopilnuj, by umowa była dobrze i szczegółowo sporządzona – najlepiej w formie najmu
okazjonalnego (o formach umowy najmu i o tym jakie elementy powinny zawierać, napiszę innym
razem).
Po czwarte – MONITORUJ PŁATNOŚCI
Bardzo częstym błędem jest brak natychmiastowej reakcji wynajmującego na zwłokę w zapłacie. Najemca musi wiedzieć, że uregulowanie opłaty za wynajem jest sprawą priorytetową. Mieszkanie na wynajem to forma biznesu a nie działalności charytatywnej. Płynność finansowa jest tu tak samo ważna jak przy prowadzeniu biznesu w innych branżach. Wielu najemców, widząc brak reakcji ze strony wynajmującego, “spycha” obowiązek zapłaty na sam koniec swojej listy zobowiązań finansowych. Sprawa ma się tak samo z opłatami za media.
Po piąte – SZANUJ SWOJEGO NAJEMCĘ I RÓWNIEŻ WYWIĄZUJ SIĘ Z POSTANOWIEŃ UMOWY
Znacznie częściej słyszy się o obiekcjach wynajmujących względem najemców, ale kłopoty mogą być również z wynajmującymi. Wynajmujący wiele obiecują, a po wprowadzeniu się najemców i wpłacie pierwszego czynszu, nie wywiązują się z elementarnych postanowień umowy. Mam tu na myśli kwestię doposażenia mieszkania, usunięcia awarii czy usterek mających miejsce na dzień podpisania umowy czy rażącą ingerencję w prywatność najemcy poprzez np. niezapowiedziane wizyty w mieszkaniu.
Układ Wynajmujący – Najemca to relacja, o której poprawność powinny dbać obydwie strony. Przestrzegajmy punktów od 1 do 5, a wówczas wynajmowanie mieszkania stanie się czystą przyjemnością;)
Rzetelnym Wynajmującym życzę znalezienia idealnych Najemców:)
Agata Ratajczak