Tylko nie na wyłączność ! Poznaj mity na temat umów z klauzulą wyłączności

Część I

Od wielu lat pracuje jako pośrednik nieruchomości tylko i wyłącznie na podstawie umów z klauzula na wyłączność. Praktycznie od początku mojej pracy w pośrednictwie. Wiele w tym czasie zmieniło się w świadomości pośredników jak i samych sprzedających, którzy to z powodu czy to złych doświadczeń lub też z powodu panujących mitów ma ogromne obawy przed podjęciem takiej współpracy.

Z wieloletniego doświadczenia widzę, że to najbezpieczniejsza i najwygodniejsza forma współpracy niosąca ze sobą wiele korzyści zarówno dla sprzedającego , pośrednika i dla poszukującego swojej wymarzonej nieruchomości.. Zdecydowanie przyspiesza sprzedaż oraz pozwala na uzyskanie lepszych warunków przy sprzedaży, Nie zawsze chodzi tylko o cenę.. Zalety umów z klauzulą wyłączności to już temat na osobny artykuł. Tym razem postanowiłam rozprawić się z najczęstszymi mitami na temat podpisywania umów z klauzulą na wyłączność. Oto te, z którymi najczęściej się spotykam:

1. Nie mogę sprzedać sam

To najczęstszy pokutujący mit na temat umów z klauzulą wyłączności. wśród sprzedających. Drogi kliencie to Ty i wyłącznie Ty decydujesz kiedy i komu sprzedajesz swoją nieruchomość. Nikt prawa własności i dysponowania nim nie może ci zabrać. Dobry pośrednik wytłumaczy ci, że jest on tylko reprezentantem Twoich interesów i wszystkie oferty kupna będzie z Tobą konsultował. To do właściciela należy ostatnie zdanie. Dzięki bardzo szerokiej reklamie oferta będzie dostępna dla każdego wiec może zdarzyć się, że kupujący będzie chciał bezpośrednio Tobie złożyć ofertę kupna i na taką ofertę możesz przystać znając wszystkie obowiązki wynikające z umowy jaką zawarłeś. Warto omówić taką ewentualność z pośrednikiem już na etapie podpisywania umowy i ustalić zasady działania w takiej sytuacji. Pamiętaj każda umowa powinna być indywidualnie ustalana.

2. Pośrednik nic nie będzie robił – schowa umowę do szuflady i będzie czekał na pojawienie się kupca.

Jest wręcz przeciwnie. Pośrednik zawierający umowę na wyłączność bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Umowy na wyłączność są zawierane na określony czas . Doświadczony pośrednik będzie wstanie ustalić ile czasu zajmie mu sprzedaż danej nieruchomości. Przedstawi plan działań marketingowych., określi grupę docelową, będzie na bieżąco informował o realizacji przyjętej strategii.

3. Ograniczę się bo moja oferta będzie tylko w jednym biurze

Nic bardziej mylnego. Dzięki temu, że ofertą zajmuje się jedna osoba ma ona znacznie większe szanse zaistnieć a to z tego prostego powodu, że pośrednik bez stresu i obaw przeznacza więcej czasu i środków na reklamę . Traktuje ofertę jak swego rodzaju inwestycję i zadanie do wykonania, za które otrzyma realne wynagrodzenie.

Aktywni na rynku pośrednicy doceniają siłę współpracy miedzy sobą.. Dzięki temu oferta nie będzie powielana 10 razy przez różne podmioty na tych samych stronach nieruchomościowych a mimo to trafi do potencjalnych kupców znacznie szybciej przez system MLS, z którego każdy szanujący się pośrednik korzysta na co dzień. MLS Jest to System Wielokrotnego Oferowania gdzie liczba transakcji wzrasta z dnia na dzień. Istotą systemu jest to, że oferta zgłoszona do jednego wybranego biura pośrednictwa jest oferowana przez nieskończoną ilość pośredników bez konieczności podpisywania wielu umów pośrednictwa. System z powodzeniem działa na całym świcie i jest uznawany za najbardziej bezpieczny i skuteczny sposób sprzedaży czy wynajmu nieruchomości.

W kolejnej części przedstawię kolejne 3 mity, z którymi spotykam się na co dzień. Jeśli chcesz coś dodać do obecnej listy lub masz wątpliwości na temat tego typu współpracy a chciałbyś powierzyć sprzedaż swojej nieruchomości skutecznemu pośrednikowi zapraszam do indywidualnej rozmowy.

 

CDN…
Danuta Jankowska Mrozek, pośrednik nieruchomości